Régi termosztát cseréje – esettanulmány

Ebben a cikkben egy nagyon egyszerű megoldást mutatunk arra az esetre, ha egy régi fűtésrendszer vezérlését egy kicsit modernizálni (okosítani) szeretnénk. Ráadásul ezzel az egyszerű megoldással egyben meg is tettük az első lépést egy okosotthon kialakítása felé. Vagy másképpen fogalmazva: felkészítettük fűtési rendszerünket, hogy egy (majdani) vezérlőközpont által is működtethető legyen.

 

Esettanulmányunkban egy régi építésű családi ház gázkazános – radiátoros – fűtésrendszerének termosztátját cseréltük le. Ebben az otthonban ez volt az első lépés egy energiatakarékosabb, kényelmesebb vezérlés kialakítására. A házban egy régi gázkazánnal működtetett radiátoros fűtési rendszer található, egyetlen, a nappaliban elhelyezett hagyományos fali termosztát által vezérelve. Ez a termosztát egy nagyon régi, mechanikus működtetésű Honeywell gyártmányú volt. A forgatható tárcsájára felrajzolt hőfokokat bimetál kapcsolója csak a fémek különböző hőtágulása alapján próbálta tartani – mostanra elég pontatlanul. Ráadásul még egyszerű időzítési lehetőséggel sem rendelkezett, ezért döntött a tulajdonos házaspár arról, hogy megérett a modernizálásra.

Egy termosztátcseréhez több eszköz is megfelelő lehet kínálatunkból, de ebben az esetben néhány körülmény leszűkített a lehetőségeket. A régi termosztát nem szerelvénydobozba volt szerelve (azaz „falon kívüli”), és mivel mechanikus működésű volt, ezért 230V-os táplálásra sem volt szüksége, így csak az a két vezeték csatlakozott hozzá, amivel a kazán kapcsolását végezte. Tehát olyan termosztátot kellett találnunk – hogy vésés és villanyszerelés nélküli, „fájdalommentesen” lehessen a csere –, amely nem igényel állandó tápellátást, de rendelkezik kapcsoló relével, hogy a kazánba futó vezetékek kapcsolását („összeérintését”) tudja biztosítani. Az elemes termosztátok általában nem rendelkeznek beépített relével, de szerencsére MCO Home kínálatában létezik egy olyan modell, amely elemmel működik, és egy úgynevezett szárazkontakt relét is tartalmaz – a „szárazkontakt” kifejezést azt jelenti, hogy a relé számára mindegy, hogy milyen áram folyik vagy nem folyik a két vezetékben, ő csak összekapcsolja azokat vagy éppen bontja a kapcsolatot közöttük. A kizárásos alapon kiválasztott termosztát így az MCO Home MH4959 lett. A kazánt kapcsoló vezetékekhez csatlakozva közvetlenül tudja vezérelni a fűtés ki- és bekapcsolását, de a hét minden napjára létrehozhatunk naponta akár 4 különböző fűtési hőmérsékletre váltó programot is. Ez általában elegendő is ahhoz, hogy munkanapokon ébredés előtt kellemesre emeljük a hőmérsékletet, majd munkába induláskor alacsonyabbra módosítsuk a takarékosság érdekében, nap végén hazaérkezésre vagy csak fürdés előtt ismét emeljünk rajta, majd éjszakára egy kívánatosabb alacsonyabbat állítsunk be – immár egyszeri programozás után automatikusan. Hasonlóan, munkaszüneti napokra is állíthatunk 4–4 időponthoz rendelt hőmérsékletet, naponta akár másokat is.

 

 

Bár az MCO Home MH4959 alapvetően egy elemes termosztát, de 24V egyenárammal is táplálható, ha meg tudjuk oldani a vezetékelést. Elemes használat esetén 4 darab AA ceruzaelemmel működik. Szárazkontakt reléje NO/NC kimenettel is rendelkezik, tehát beállítható, hogy a kazánunk 2 vezetékének összekötése (NO) vagy éppen az összeköttetés bontása (NC) indítja-e  fűtést, így bizonyosan használható bármilyen kazán indítására, de akár fűtési körök szelepeit is vezérelheti. Hőmérsékletet és páratartalmat is mér. Ide kattintva az MCO Home MH4959 termosztátról egy részletes leírás olvasható.


A termosztátcserének köszönhetően a lakóknak mostantól szinte sosem kell a termosztátot tekergetniük, biztosak lehetnek benne, hogy a levegő valóban a kijelzett hőmérsékletű az az előre beállított időpontok között. Többet nem felejtik feleslegesen magas hőmérsékleten a fűtést az üresen hagyott házban, de mégis komfortos környezetbe érkeznek haza munka után.
 Ráadásul azt is láthatják, ha a fűtés túlságosan kiszárította a levegőt, és érdemes már párásítani egészségük érdekében. Mivel a fűtési szezon közepén „telt be a pohár” a régi termosztáttal kapcsolatos nyűgök miatt, gyors megoldásra volt szükség. A régi Honeywell-ről az új MCO Home termosztátra váltás mindössze kb. 30 percet igényelt, és egyetlen csavarhúzó elegendő volt hozzá!


A következő beruházás során érkezik majd egy Z-Wave-es okosotthon-központ is a házba, amely fűtés vezérlésén kívül még számos feladatot fog felügyelni és automatikusan működtetni (a motoros redőnyök mozgatását és a vízszivárgás-érzékelést bizonyosan). A jelenlegi és a várhatóan felmerülő igények megismerése alapján már ki lehet választani, hogy melyik központ lehet az ideális a tulajdonosok számára, de a már meglévő MCO Home termosztátjuk gyakorlatilag mindegyikkel használható lesz. A vezérlőközpont segítségével már távolról (interneten keresztül) is beavatkozhatnak majd a lakás fűtésébe – ha pl. nem az előre programozott időszakban érkeznének váratlanul haza –, illetve akár automatikusan, külső körülményekhez igazodva (pl. riasztó aktiválása) is módosulhat a lakás fűtése, tovább csökkentve a költségeket és növelve a komfortot.


Miért nem egy WiFi-s termosztátra esett a választás?
Egyrészt, bár néhány fajta elemes WiFi termosztát már létezik, az állandó WiFi kapcsolat áramigénye miatt ezekben túl gyakran kell elemet cserélni vagy akkumulátort tölteni. Másrészt a legtöbb WiFi-s termosztát arra elegendő, hogy gyártója saját mobilalkalmazásán keresztül távolról is elérhessük. Az okosotthon vezérlőközpontjához jellemzően nem integrálhatók (esetleg csak a gyártói szerveren keresztül, azaz internetkapcsolatot igényelnek), illetve ha igen, akkor sem praktikusak a sokkal takarékosabban működő, kevesebb és alacsonyabb frekvenciájú rádiójelet kibocsájtó Z-Wave-es változatokhoz képest. Mivel esetünkben a lakók biztosak voltak abban, hogy házukban lépésről lépésre több mindent is „okosítani” szeretnének, nem volt értelme WiFi-s termosztátokon gondolkodni, még csak az ár miatt sem, az MH4959 jelenleg 37 900 Ft. 

 

Fűtéssel kapcsolatos termékeink megtekinthetők itt: link...

.