Hány gombos HELTUN kapcsolót vegyek?

Most hogy „brutálisan” csökkent a HELTUN termékek ára, sokaknál aktuálissá vált (vagy válhat) a címben megfogalmazott kérdés. A Touch Panel Switch érintőkapcsolók 1–5 gombos változatokban kaphatók. Ha jobban megnézzük a különböző modellek árait, akkor azt láthatjuk, hogy a gombok számának növekedésével kevesebb mint 1000 Ft a felár! Felmerül a kérdés, hogy esetleg megéri-e egy kicsivel drágább, de több gombos típust venni, hiszen egy okosotthon rendszerben nagyon könnyen találhatunk funkciókat gomboknak, reléknek, nem is feltétlenül a világítást kapcsolva velük.

 

A legegyszerűbb esetben egy helyiségnek csak egyetlen csillárja van, amiből elsőre az következne, hogy egy 1 gombos HELTUN Touch Panel Switch Solo kapcsolót válasszunk ebbe a helyiségbe, hiszen az egy relét is tartalmaz; tökéletes a csillár kapcsolására. Az árakat látva viszont azzal szembesülünk, hogy a 2 gombos kapcsoló csak 1000, de a háromgombos is csak kb. 2000 Ft-tal drágább. Egy automata okosotthon okos gazdája ekkor automatikusan elgondolkodik azon, megérne-e plusz 995–3505 Ft-ot plusz 1–4 darab, 5 Ampert kapcsolni tudó relé és szabadon programozható érintőgomb? Mi arra jutottunk, hogy „hát hogy a francba ne!

 

Az alábbiakban felsorolunk pár ötletet, amivel egy okosotthon-rendszerben praktikusan kihasználhatjuk a „felesleges” érintőgombjainkat és reléinket. Amit érdemes még tudni: a HELTUN fali kapcsolóin igény szerint kikapcsolható az egyes gombok háttérvilágítása és/vagy funkciója, működése. Így, ha mondjuk egy 5-ös kapcsoló esetében csak 2 gomb elegendő a szoba világításának vezérlésére, a további 3 gombhoz még nem találtunk ki funkciót, inaktívvá téve azokat ránézésre is csak egy 2-es kapcsolóvá tehetjük a Touch Panel Quinto-t, ahogy ezen a fotón is látható:

 

 

Más világítási körök vezérlése

Ha nem a legegyszerűbb (pl. kamra) helyiségről van szó, akkor valószínű, hogy van a helyiségben valamilyen más fényforrás a mennyezeti lámpán kívül. Egy falikar, állólámpa, vagy akár valamilyen rejtett LED-szalagos világítás. A Heltun kapcsolónk szabad gombjaival kapcsolhatjuk ezeket a fényforrásokat is. Ha a vezetékek nem a Heltun mögötti szerelvénydobozból indulnak (meglévő villanyszerelés mellett vélhetően nem), a távolabb levő áramkörök vezérlését Z-Wave-es konnektorok vagy kapcsoló és dimmer modulok beszerelésével megoldhatjuk. Ezeket a modulokat utána akár közvetlenül asszociálva (a Heltun kapcsolónk adott gombjához) vagy a központban leprogramozva is irányíthatjuk a Heltun fali kapcsolónk gombjaival.

 

Tetszőleges eszközök, készülékek kapcsolása

Az előbb leírt esetekben a Heltun kapcsoló szabad érintőgombjait használtuk fel más eszközök irányítására. De ugyanígy kihasználhatjuk a plusz gombhoz tartozó plusz relét vagy reléket is egyéb eszközök kapcsolására. A Heltun Touch Panel kapcsolóknál ugyanis nincs fix kapcsolat az érintőgombok és a relék között! A gombnyomást, gomb nyomva tartását használhatjuk tetszés szerinti események kiváltásához, miközben a relét a központunkból vezéreljük, akár teljesen más eszköz (pl. egy fűtésszelep, ventilátor, konnektor, fűtőpanel, padlófűtés, stb.), nem a világítás kapcsolására. Ehhez természetesen már speciális kábelezés szükséges – így csak új építés vagy felújítás során, előre tervezett módon kivitelezhető –, hiszen a relé a kapcsolónkban van, amit vezérel, az meg talán még csak nem is az adott helyiségben.

 

Termosztátként használni egy Heltunk kapcsolót

Az előző tippre lehet példa az, hogy a kapcsoló egy reléjét a fűtésünk (kazán vagy fűtéskör) vezérlésére használjuk. És mivel a Heltun Touch Panel Switch kapcsolók hőmérőt is tartalmaznak, semmi akadálya annak, hogy a megfelelő beállításokkal a kapcsolónk hőmérőjét és egyik reléjét kvázi termosztátként használjuk. Ide kattintva erről bővebben olvashatsz egy korábban megjelent cikkünkben.

 

Redőnyvezérlés

A Heltun Touch Panel-ek érintőgombjait redőnyök és zsaluziák vezérlésére is használhatjuk. Ilyenkor a gombokhoz hozzá tudjuk rendelni az árnyékolónk mozgatási funkcióit. Egy pl. 4-gombos kapcsoló egymás alatti 2 gombja fel/le vezérelheti a redőnyt, még a másik 2 gomb 2 világítási kört kapcsolhat a szobában.

 

Folyamatok indítása

Elérkeztünk ahhoz a példához, amire azt is mondhatnánk, hogy bármilyen funkció indítását megoldhatjuk egy szabadon maradt gombbal egy Heltun kapcsolón. A gombhoz ugyanis okosotthon központunkban bármilyen folyamat elindítását hozzárendelhetjük. Lehet ez a garázs- vagy kapuajtó nyitása, riasztási funkció, vagy akár az öntöző rendszer elindítása. De lehet otthonunk egyik üzemmódja is, egy előre megtervezett „jelenet”, amelyben mondjuk TV-nézéshez vagy az esti pihenéshez igazítjuk a rendszer minden eszközét. A lámpák beállnak a megfelelő fényerőre, a fűtés lejjebb kapcsol pár fokkal, az árnyékolóink a kívánt pozícióba kerülnek, és akár a risztó is bekapcsolhat. Ráadásul a kapcsoló érintése („megnyomása”), érintve tartása és elengedése is megkülönböztethető az okosotthonunk központja által, így egy gomb akár többféle eseményt is kiválthat!

 

Ezzel a pár példával azt szerettük volna megmutatni, hogy mennyire könnyen találhatunk hasznos funkciókat egy okosotthon-rendszerben fali kapcsolóink nem használt gombjainak, hát még a benne található reléknek! Így érdemes lehet komolyan elgondolkodni a többgombos kapcsolók árkülönbségén és a felárért kapott rengeteg új funkció hasznosságán. Jelen írás pillanatában az 1-gombos Heltun Touch Panel Switch Solo ajánlott ára 42 925 Ft, miközben a már 5 gombot (és 5 relét) tartalmazó Touch Panel Switch Quinto 46 430 Ft.

 Vajon megéri-e 3505 Ft-ot 4 darab Z-Wave-es relé és 4 darab érintőgomb – amelyek ráadásul plusz helyet, felületet sem igényelnek? Akinél a válasz NEM, az nem figyelt, kérjük olvassa el újra ezt a cikket :)

 

További információ és segítség telepítő partnereinknél és a fórumunkon kérhető!

Érintőkapcsoló-kínálatunk itt található

.