Az egyik legizgalmasabb – és a biztonsági kérdések miatt legvitatottabb – terület az okosotthonnal vezérelt épületeknél az ajtók, ajtózárak nyitása és zárása. Sokan azt gondolják, hogy ha egy ajtózár távolról (tehát az interneten keresztül) nyitható, akkor egy ilyen épület már sebezhetőbb betörés szempontjából. Ez persze közel sem így van, illetve nem kell így lennie, ha tudjuk mit és miért csinálunk. Ráadásul nem is feltétlenül a ház főbejáratát kell vezérelhetővé tenni, inkább az udvari kaput, garázst érdemes legtöbbször. De ha kiadod a lakásodat – főleg az Airbnb-n keresztül – nagyon nagy segítség lehet egy távolról változtatható kóddal történő ajtónyitás!

– Ha nem vagyunk otthon, de becsönget a videós („okos”) kaputelefonunkon egy csomagot hozó futár, az interneten keresztül a mobiltelefonunkon tudunk vele beszélni – pont úgy, mintha otthon, a kaputelefon beltéri egysége előtt állnánk. Ha elmondjuk neki, hogy nyitjuk máris a kaput és/vagy garázsajtót, tegye be oda a csomagot, akkor már csak egy kattintás, és távolról be is engedtük. A garázsig. A biztonsági kamerák garantálhatják, hogy véletlenül se tűnjön el semmi a garázsból, de felnyithatjuk annak ajtaját csak pl. 40 cm-nyire, 5 másodperce, ami elég a csomag becsúsztatására, ha nagyon bizalmatlanok lennénk.

– Ha a bejárati ajtó is nyitható távolról, akkor nem okoz nagy problémát, ha gyermekünk kulcs nélkül ér haza, és kétségbeesetten hív az ajtó elől. Akár mi, akár ő a saját telefonjával is nyithatja a zárat. Hasonlóan, ha vendégeink hamarabb érkeznek meg a lakásunkhoz, mint mi magunk, beengedhetjük őket, nem kell az esőben várakozniuk ránk. Ha bármi rendellenességet észlelve hív minket a szomszédunk, távolról beengedhetjük a házba, hogy akár egy nagyobb problémát megelőzhessen.

– Egy takarítónak nem kell feltétlenül kulcsot adni a lakásunkhoz. Küldhetünk neki egy kódot, amivel mondjuk minden kedden, délután 13 és 13:30 között be tud menni. Az ajtózár automatikusan bezárja utána az ajtót 17 órakor.

– Nem kell többet aggódnunk, bezártuk-e távozáskor vagy lefekvéskor a bejárati ajtót! Programozzuk úgy, hogy esténként 21 órakor zárjon be, ha nem lenne még ráfordítva akkor a kulcs! Vagy az „alvás” gombra (jelenetre) ne csak az összes lámpa kapcsoljon le a házban és élesedjen a riasztórendszer, de zárjon be a zár, csukódjon le a garázsajtó is! Ha élesítjük távozásunkkor a riasztót, pár másodperccel később fordulján rá az kulcs is az ajtóban! Vagy ha elhagytuk az épületet 30–40 méterre (telefonunk GPS-pozíciója alapján ezt tudhatja az okosotthon) záródjon be az ajtó!

– A garázsajtó (és előtte akár a kertkapu) magától is nyílhat, ha telefonunk 50 méterre megközelíti a házat (azaz, mindjárt megérkezünk). Beállítható, hogy ez minden délután csak mondjuk egyszer történjen meg, így ha kiszaladunk otthonról este a sarki kisboltba gyalog, hazaérve nem fog feleslegesen nyílni a garázs.

– Ha lakásunk pl. Airbnb szálláshely, vagy más úton adjuk ki bérlőknek rövid időkre, hatalmas könnyebbség lehet, ha elég egy kódot küldeni a belépéshez az aktuális vendég számára, nem kell vele személyesen találkozni. A kulcsos bejutás rossz megoldás, hiszen nem lehetünk biztosak, hogy nem készít valaki másolatot, amíg nála a kulcs, és később nem használja azt illegálisan. Minden bérlő után zárat cserélni viszont nagyon költséges lenne. A tökéletes megoldás, ha számkóddal vagy okostelefon közelségével nyitható az ajtó, hiszen ezek működéséhez akár emailben is átadhatunk minden információt. Az Airbnb mobilalkalmazás többféle modern zárat is kezel, így azon keresztül is elküldhető a virtuális kulcs (és annak érvényességi ideje) a bérlőnknek. Ha a vendég azt látja, hogy a bejutást is az Airbnb appon keresztül kapja meg, bizonyosan nyugodtabban választ ilyen szolgáltatást kínáló ajánlatot.

– Rendszámunkat felismerve a kameránk szól az okosotthon központjának, hogy nyissa ki a kaput, mert érkezünk (további részleteket találsz ezen témához a rendszámtábla-felismerő kamerákról is szóló leírásunkban ITT).

– A felnyitható (vagy éppen oldalra elhúzódó) motoros garázsajtó vezérlése gyakorlatilag nem különbözik a redőnyök vezérlésétől. Nyithatjuk csak résnyire is őket (gyalogosan kényelmesen átbújhatunk egy 1,5 méterre nyitott ajtón, felesleges teljesen felhúzni, több áramot elhasználni, jobban kiengedni vagy éppen beengedni a meleget annál, mint amennyire szükséges), a központ tudni fogja, éppen hol állnak ezen ajtóink – akár csak a motoros redőnyök, függönyök esetében. Ha van értelme, szellőztethetjük a garázst automatikusan is; csak résnyire nyitva azt.

– A tetőablakgyártók közül minden ismertebb gyárt már motoros ablakot, többen (pl. Fakro, VELUX) Z-Wave hálózaton is vezérelhetőket. Ennek egyik előnye, hogy a kézzel nem elérhető távolságban (magasan) lévő ablakok is nyithatóak/zárhatóak, másik hozadéka pedig, hogy automatikusan is mozgathatjuk őket. Ha az esőérzékelőnk azt jelzi, hogy már igen rendesen esik az eső, akkor zárjanak be maguktól a nyitva felejtett ablakok! Ha nincs esőérzékelőnk, használhatjuk az online időjárás-jelentéseket itt is, csukja be az ablakot a vezérlőközpont, ha a következő órában eső várható! Mindez eső helyett a széllel helyettesítve is működhet, természetesen. Füst, tűz esetén is lehet hasznos kinyitni a tetőablakot. A még nem motoros tetőablakokhoz kapható utólag is felszerelhető motor (230V sajnos kell a számára), ilyet pl. a Fakro is kínál, Z-Wave verzióban is. Sőt, az ilyen motorok egyszárnyú bukó vagy nyíló ablakokra is felszerelhetőek, ha erre lenne szükség.


Amennyiben a témával kacsolatban kérdése lenne, vagy igényelné szakértőnk tanácsadását illetve árajánlatunkat,
keressen meg bennünket bizalommal telefonon, emailben, vagy személyesen!
Kapcsolatfelvételi adatainkat »itt találja«
Referenciáink
.