A tökéletes, „végső” okosotthon gyakorlatilag minden berendezésünk fölött „őrködik”, azokat felügyeli az épületen belül és környékén. Ebbe akár a kávéfőzőt is beleérthetjük, hiszen ha a mi autónk rendszámát ismeri fel a kapuban elhelyezett kamera egy adott napszakban, akkor készüljön már el a kávénk, mire beérünk a lakásba! Számtalan – és egyre több – olyan berendezés működik már a modern épületekben, melyek összekapcsolása (integrációja) az okosotthonnal valóban komoly előnyöket hozhat. Íme néhány példa:
 
 
– Napelemes inverter. Szinte minden modern inverterhez biztosítja már a gyártója a távoli elérést, a mobiltelefonos monitorozást. Bármikor láthatjuk, hogy éppen mennyi energiát termel a napelem a tetőn, mennyit tölt épp vissza a szolgáltatónak (már ahol ez lehetséges), vagy éppen azt, hogy lekapcsolta a napelemeit, mivel nem tud mit kezdeni a termelhető árammal. Az utóbbi esetnél nincs is szomorúbb, ez színt tiszta pénzkidobás. Már akkor, ha nincs okosotthon-központunk, amely az előbb említett információkat megkapja az invertertől. Ha ugyanis van, és „értesül” arról, hogy éppen X kW rendelkezésre állhatna (ha lenne mihez elhasználni), akkor az okosotthon képes bekapcsolni olyan fogyasztókat, amelyek értelmesen felhasználják az egyébként haszontalan napsütést (illetve az abból adódó áramot). Van elég áram? Akkor indítsuk el a reggel bekészített mosógépen a kiválasztott programot! Esetleg nézzük meg (illetve a vezérlőközpont nézze meg) előtte az időjárás-előrejelzést, hogy a program várhatóan 2 órás időtartama alatt folyamatos napsütés várható-e nálunk! Így garantált, hogy saját, „ingyen” áramunkkal mosunk. Akkor fűtsük fel a meleg vizes bojlert, amikor saját napelemeink adják hozzá az áramot, ne akkor, amikor a hálózatról kell venni! Ha elmegy nap, álljon meg a bojler fűtése, majd folytatódjon később az ismét ingyen energiával! Töltsük tisztán saját magunk által termelt árammal az elektromos autót, a robotporszívót, -fűnyírót, de akár csak a tölthető ceruzaelemeinket is a távirányítókhoz! Fűtsük fel a padló mélyebb rétegében elhelyezett fűtőszállal a betont, amely később mint egy hőtároló, este kezdi majd melegíteni a szobát, besegítve a fűtésünkbe! A mosógéphez hasonlóan egy mosogatógép, de akár egy kenyérsütő is általában mindegy, mikor dolgozik, csak estére, mikor a család hazaér, már végezzen a munkával. Mindennek – megfelelő eszközöket használva – semmi akadálya már manapság.
 
 
– Vízlágyító. Az „okos” vízlágyítókhoz is dukál már manapság egy távoli okostelefonos elérés. Így a legtöbb ilyen berendezés is kommunikálhat az okosotthonnal. Nem feltétlenül az a cél, hogy a vízlágyítóból kifogyó sóra az otthonunk vezérléséhez használt alkalmazás figyelmeztessen (persze, legyen így, minek több programot használni!), inkább az, hogy a vízlágyító által közölt egyéb adatokat – pillanatnyi átfolyó víz mennyisége, napi vízfogyasztás – okosan felhasználjuk. Pl. vízszivárgás jelzésére! Lehet a lakásunkban számtalan vízérzékelő a kényes berendezések (pl. mosógép) alatt, és remek dolog, ha ezek jelzésére az okosotthonunk elzárja a lakás főcsapját, megakadályozva a komoly vízkárt. Ha azonban a falban törik el a vezeték, lehet, hogy csak nagyon sokára, vagy éppen sosem jelenik meg a lakás padlóján víz. Ha azonban az okosotthon tudja azt, hogy nem vagyunk otthon, tudja, hogy nem megy se mosógép, se mosogatógép (mert ezek aktuális fogyasztása pl. 2 Watt alatti, amit a konnektor mögé épített okos relén keresztül tud mérni), viszont a vízlágyító mégis jelez valamennyi átfolyást, akkor bizony olyan helyre megy éppen a víz, ahová nagyon nem kellene. Így máris elzárhatja a főcsapot a központunk – most éppen a vízlágyító adatai alapján! De az is hasznos lehet, ha az okosotthon naplózza azt, hogy mikor milyen vizet fogyasztó berendezésünk működött, és mennyi víz fogyott közben. Ez alapján akár automatikusa is értesíthet minket, ha pl. jelentős mértékben több víz fogy el mostanában, mint a korábbi alkalmakkor, tehát valamiért megnövekszik egy berendezés fogyasztása. Vagy sokkal tovább tusolunk este, mint kellene…
 
 
– Robotporszívó, robotfűnyíró. Ezen eszközök már szinte kivétel nélkül okostelefonnal vezérelhetőek, így az okosotthon is képes lehet velük kommunikálni. Akkor hajrá, programozzuk úgy, hogy a porszívó csak akkor indulhat el, ha nem vagyunk épp otthon, hogy ne zavarjon minket! Ha reggel távozáskor beélesítjük a riasztót, akkor zöld utat kaphat a porszívózás. Hasonló a helyzet a fűnyíró robottal is: ha kint vagyunk a kertben, legyen szíves ne akkor dolgozzon! Ha be van csukva a terasz ajtaja, ha nem ég már kint a villany, ha nem megy az öntözés, ha élesítve a riasztó, ha nincs nagy szél ami széthordaná a levágott füvet, akkor bizonyosan nyugodtan dolgozhat.
 
 
– Biztonsági kamerák. A legtöbb okosotthon kezelőprogramjában szinte bármilyen biztonsági kamera élő képe megtekinthető. Ennek kézenfekvő előnye, hogy nem kell másik programot használnunk az okosotthon berendezéseinek felügyeletére és a kamerákra való bekukkantáshoz. Komolyabb hozadéka a kamerák integrációjának viszont az lehet, amikor az okosotthon átveszi az olyan olyan infót is, mint a kamerába épített mozgásérzékelés. Ekkor már használhatjuk a kamerát az otthon mozgásérzékelőjeként is, ha nem kell riasztani éppen, akkor kapcsolhatunk világítást is akár a segítségével. Természetesen, ha az okosotthon látja el a riasztórendszer szerepét, vagy össze van kötve eggyel, akkor a kamera pont úgy jelezhet zónasértés, mint a riasztó nyitásérzékelője, mozgásérzékelője. Ahol van kameránk, ott már nincs szükség pluszban ezekre is.
 
 
– Rendszámfelismerő kamerák. Számos kamera létezik speciális funkciókkal. A leggyakoribb példa talán a rendszámtábla-felismerés. A kamerákba épített elektronika képes a képen felismerni a rendszámot (országtól függetlenül), az jármű irányát, de akár a színét, márkáját vagy jellegét (SUV, teherautó, kisbusz, limuzin, kombi, stb.) is. Ha ezeket az adatokat megkapja az okosotthon központja, már csak a fantáziánk a határ, hogy milyen automatizmusokat készítünk. Az alap dolog, hogy az általunk ismert rendszámok esetén nyitja a kaput a vezérlőközpont. Az már izgalmasabb, hogy egy lakóparkban az illető garázsáig vezető lámpákat is felkapcsolja, és nyitja a saját garázsajtaját is, nem csak a lakópark főkapuját. Ha beállítunk időintervallumokat, akkor egy adott rendszámú autó csak akkor hajthat be. Pl. a takarító autója minden kedden 15–15:30 között. Vagy egy várt vendég rendszámának adunk egyetlen napra belépési engedélyt. Egy munkahely esetén a reggel érkező dolgozók autójának rendszámát meglátva (mondjuk csak 9 óra előtt és aznap csak az első alkalommal) elkészülhet a kávéja vagy éppen a teavize, mire felér a lépcsőn a parkolás után. De értesíthet az okosotthon központ, hogy megérkezett, leparkolt a vendégünk – még mielőtt becsengetne, vagy kopogna. De számolhatja akár a telephelyen, parkolóban bent lévő autókat is, érkezőnél eggyel növelve, távozónál eggyel csökkentve az aktuális számot. Kérhetünk „riasztást”, ha egy adott autó a normálisnál korábban vagy éppen később érkezik/távozik.
 
 
– Mesterséges intelligenciával ellátott kamerák. Már akár idehaza is kaphatók olyan speciális kamerák (pl. Mobotix), melyek megtaníthatóak bizonyos események vagy dolgok felismerésére, illetve számos képelemző modul használható rajtuk. Ezeket is összeköthetjük az okosotthonnal, amely automatikusan képes „cselekedni” a kamera által észleltektől függően. Az ilyen kamerák felismerhetnek tűzesetet (tűzoltó rendszer, szellőzés indítása, sziréna bekapcsolása), gyanúsan viselkedő személyeket, észreveszik ha valaki éppen elesik a képen (ajtó kinyitása a mentők számára), hiányos védőfelszerelést (ajtó bezárása a nem megfelelően beöltözött dolgozók előtt), helyükről elmozduló tárgyakat, parkolót felfoglaló járműveket, és megkülönböztetnek embereket és állatokat, felismernek arcokat. Számolják a tömeget (ajtó egyirányú bezárása, ha már túl sokan vannak a boltban vagy a szálloda wellnessközpontjában), de akár testhőmérsékletet is mérnek (riasztás, belépés megtagadása). Nem feltétlenül életszerű, de ettől még megoldható, hogy nem engedi ki gyermekünket addig a lakásból az okosotthon, amíg nincs rajta sapka :) Betaníthatóak pl. a futószalagon érkező termékek között a selejtesek felismerésére (szalag leállítása, vagy a termék automatikus eltávolítása); a lehetőségek kb. végtelenek, éppen a kamera taníthatósága miatt.
 
 
– Riasztórendszer. Ha az épület védelmét nem az okosotthon-rendszerünk eszközeivel – nyitásérzékelő, sziréna, mozgásérzékelő – biztosítjuk (és sok esetben nem azokkal érdemes), akkor válasszunk olyan riasztóközpontot, ami képes kommunikálni a mi okosotthonunkkal. Mindettől plusz kényelmet, még nagyobb biztonságot, és hasznos új funkciókat remélhetünk. Nem kell pl. manuálisan élesíteni távozáskor a riasztót! Ha a lakók mobiltelefonjai közül már egyetlen egy sem tartózkodik a lakás mondjuk 30 méteres körzetében, akkor automatikusan élesedik a riasztórendszer. Megtehetjük azt is, hogy hasonlóan kikapcsol a riasztó, ha bármely telefon „megérkezik”, de ez nem biztos, hogy praktikus, hiszen ha valaki ellopja a telefont, és tudja, hol lakik a tulajdonosa, akkor kikapcsolt riasztó fogadja majd, ha kéretlenül megérkezik… Ha élesítjük a riasztót (akár az okosotthon teszi ezt, akár mi a riasztón keresztül), akkor erről az okosotthonunk is értesül, és automatikusan változásokat hajthat végre a házban: lekapcsol minden lámpát, lentebb veszi a fűtést, elzárja a főcsapot, ha fogyasztást jelent neki pl. a vízlágyító (lásd fentebb). Vagy elindítja a robotporszívót, fűnyírót, most dolgozzanak, ne akkor, amikor minket is zavarhatnak! Ha építünk egy melléképületet, garázst a ház mellé, és már nincs lehetőség a meglévő riasztórendszerhez vezetékesen kapcsolni az új területeket (zónákat), használhatjuk az okosotthon vezeték nélküli érzékelőit az új épületben, és ha a vezetékes riasztó a régi épületben élesedik, akkor az okosotthon figyeli a rá bízott új épületeket is. De spórolni is segít az integrált riasztó, hiszen annak minden vezetékes érzékelőjét (azok állapotinformációját) az okosotthon is „látja”. Ha otthon tartózkodunk és nincs élesítve a riasztórendszer, annak nyitás- és mozgásérzékelői alap esetben nem működnek, semmi hasznuk sincs. Viszont az okosotthon ekkor is használhatja őket: ablakot nyitva leállítva a szoba klímáját vagy fűtési körét, mozgást érzékelve lámpát kapcsolhat!
 
 
– Fűtésvezérlők, hőszivattyúk, klímák, gázkonvektorok. Fentebb, a hűtés és fűtés vezérlése során már minden lényeges dolgot elmondtunk arról, miért érdemes kommunikálnia az okosotthonnak ezekkel a készülékekkel. Talán sokan nem tudják, de nincs szükség „okos” vagy WiFi-s klímára ahhoz, hogy az okosotthon felügyelete alá kerülhessen. Léteznek pl. Z-Wave-es infra adapterek, melyek infra jeleket bocsájtanak ki a vezérlőközpontunk utasításai alapján. Gyakorlatilag az összes klímagyártó (de akár szórakoztató-elektronikai eszközök) infrakódját ismerik, vagy képesek ezeket megtanulni a gyári infra távvezérlőről (a TV-khez kínált tanítható infra távirányítókhoz hasonlóan). Így szinte bármilyen, gyárilag infra távirányítóval kezelhető készülékünk irányítható az okosotthon által is. Amit talán még kevesebben tudnak: egy hagyományos parapetes gázkonvektor esetben is megoldható a távvezérlés 10–20 ezer forintos beruházással!
 
 
– Zenelejátszók, médialejátszók, TV-k. Ezen eszközök közül az újabbak már rendelkeznek WiFi- vagy ethernet-csatlakozással, hogy otthoni számítógép-hálózatunkhoz illetve az internethez kapcsolhassuk őket. Ez remek, hiszen az okosotthonunk vezérlőközpontja is a számítógép-hálózatunk egyik eleme, egyazon hálózatra csatlakoznak tehát. Így gyerekjáték a kommunikáció is ezen készülékekkel (hacsak ezt nem gátolja szándékosan a gyártójuk). Miért akarnánk, hogy az okosotthon vezéreljen egy zenelejátszót vagy éppen a HiFi berendezéseinket, házimozinkat? Természetesen (még) nem rá bíznánk, hogy kiválassza, mit szeretnénk éppen hallgatni. De a zenelejátszó legyen az okosotthon „szája”! Közöljön a lakókkal bármi fontos dolgot (füst, vízszivárgás, gázszag, stb.), akkor is, ha azok éppen zenét hallgatnak a zenelejátszón! Állítsa meg vagy halkítsa le a zenét, és akár magyarul, emberi hangon (igen, ez lehetséges már) mondja el, mire akar figyelmeztetni. Vagy látássérülteknek segítsen azzal, hogy visszajelzi egyes cselekedeteiket, mint pl. bezárták az ajtót, lekapcsolták az összes lámpát a lakásban, füstöt „látok”, stb.! Szóljon, hogy túl magas a CO2 szint, szellőztetni kellene! Használjuk a zenelejátszót csengőként! Ha multiroom rendszerünk van, minden szobában megszólalhat a csengő lenyomására bármi, ami nekünk a csengetést jelenti. Akár egy autókürt vagy biciklicsengő hangja is. De lehet hangos kutyaugatás a reakció a csengetésre a hangszórókból, ha akkor csönget be valaki, amikor nem vagyunk otthon, hagy higgye, hogy a dobermannok azért a lakásban vannak :) A lehetőségek itt is végtelenek…
  A médialejátszó, a TV, az erősítő egymás után kapcsoljanak be a „Mozizás” gombra kattintva az okosotthon kezelőfelületén! A redőny ereszkedjen le, a lámpák kapcsoljanak úgy, ahogy azt filmnézés közben szeretjük, a csengő kapcsoljon ki, ne zavarjanak most minket! A hőmérséklet csökkenjen 1–2 fokkal, ha épp így a kellemes filmet nézni. Ha nem akarjuk a csengőtől is elvágni magunkat, akkor megoldható, hogy ha becsengetnek, a lejátszó szünetelteti a filmet, felkapcsolja a lámpát, hogy kitaláljunk az ajtóig.
  Az okosotthon „tudja”, hogy éppen milyen zene és milyen hangerővel szól éppen az adott szoba lejátszóján. Ha nem vagyunk otthon, akkor is kaphatunk értesítést arról például, hogy gyermekünk éppen nem neki való együttestől hallgat valamit – akár Spotify-on, vagy saját zenegyűjteményünkből, saját NAS-szerverünkről. Automatikusan le is állhat ilyenkor a lejátszás, esetleg csak nullára módosul a hangerő. Vagy beprogramozhatjuk, hogy ha a szobájában lévő zenelejátszó hangereje elér egy bizonyos szintet (túl hangosra állítja), akkor automatikusan csökkenjen vissza. Hasonlóan az is lehet, hogy ha éppen felhangosodik automatikusan a hangerő, ha a kedvenc előadónktól szól éppen valami.

Amennyiben a témával kacsolatban kérdése lenne, vagy igényelné szakértőnk tanácsadását illetve árajánlatunkat,
keressen meg bennünket bizalommal telefonon, emailben, vagy személyesen!
Kapcsolatfelvételi adatainkat »itt találja«
Referenciáink
.