Víz- és gázszivárgás érzékelése
Aki még nem áztatott be másokat, az vagy nem lakott még emeletes társasházban, vagy pedig őt áztatták be a fölötte lakók :) De egy családi ház esetén is nagyon gyakori probléma a vízkár, amit akár egy nyitva felejtett csap, akár egy eltört cső, akár egy tönkrement mosó- vagy mosogatógép (esetleg annak csak az eltörő vízcsatlakozása) is okozhat. Vagy a WC-tartályban elromló szelep akár… Egy lakásbiztosítás sem kárpótol minket pl. a parkettacserével kapcsolatos felfordulásért, kedves tárgyaink elázásáért, vagy éppen a föld alá elfolyó sok-sok köbméternyi víz után fizetendő díjért. A vízszivárgás viszont – legalább a leginkább várható helyeken – igen olcsón és egyszerűen érzékelhető egy megfelelő szenzor segítségével. Ha az okosotthon vezérlőközpontja értesül a problémáról, távollétünkben saját maga is képes beavatkozni, pl. a lakásba bejövő vízvezetéken lévő főcsap elzárásával.
– Egy elemes Z-Wave-es vízérzékelő a mosogatógép alá bedobva akár 10+ éven keresztül is működik bármilyen beavatkozás nélkül is (nem, elemet sem kell benne cserélni!), és amint értesíti a vezérlőközpontunkat arról, hogy vizet észlelt a padlón, az automatikusan és azonnal elzárhatja a főcsapot. Tetszőleges számú ilyen érzékelőt elhelyezhetünk az otthonunkba, megoldva így, hogy 1–2 deci víznél több bizonyosan nem távozik olyan helyre, ahová nem kellene neki. Többféle hagyományos központi vízcsapra (pl. pillangó, egykaros) felszerelhető csapelzáró motorok kaphatóak, melyeket be sem kell építeni a vízvezeték-hálózatba, csak egyszerűen a csap fölé, a csőre csavarosan rögzíthetők. Pont úgy fordítják el a csap karját, mint egy emberi kéz. Csak ők otthon vannak mindig, és folyamatosan rajta a „kezük” a csapon… Ha nem is tartózkodunk otthon, a vízszivárgásról azonnal értesítést kaphatunk, így a még oly kevés kifolyt víznek sem feltétlenül kell majd a parkettán (én parkettában) állnia az esti hazaérkezésünkig.
– Ha a falban, föld alatt lévő lévő csőből szivárog a víz, a lakás padlóin elhelyezett érzékelők vagy csak nagyon későn, vagy akár sosem értesülnek a problémáról. Ha van azonban a vízvezeték-rendszerünkben valamilyen átfolyásmérő, akkor ezeket a problémákat is időben jelezheti az okosotthon. Legegyszerűbben pl. egy okos vízlágyító használható arra, hogy „észrevegye” az okosotthon, hogy a vízlágyító utáni hálózatban valahol elfolyik a víz. További részletek a vízlágyítók integrációjáról szóló leírásunknál találsz! Léteznek azonban a csővezetékbe beépíthető áramlásmérők, ezek adatai is bevihetőek az okosotthonba, így pont azt az információt szolgáltathatják, amit a vízlágyítók is.
– A vezetékes vagy éppen palackos gáz szivárgását sem a CO2, sem a CO szenzorok, sem pedig a füstérzékelők nem jelzik. Léteznek viszont kifejezetten a lakossági gázt érzékelő eszközök is, így azonnali értesítést, riasztást kaphatunk a gázszivárgásról, de a tűzeset kapcsán fentebb leírt automatikus folyamatok (szellőzés, gázcsap elzárása, stb.) is indíthatóak az okosotthon központja által. A fő gázcsapok kialakítása jellemzően megegyezik a vízcsapokéval, így a csapelzáró motorok természetesen gázcsapok és vízcsapok karjait is mozgathatják.
Amennyiben a témával kacsolatban kérdése lenne, vagy igényelné szakértőnk tanácsadását illetve árajánlatunkat,
keressen meg bennünket bizalommal telefonon, emailben, vagy személyesen!
Kapcsolatfelvételi adatainkat »itt találja«