Ma már senkinek sem kell bizonygatni, milyen fontos – nem beszélve az allergiás, asztmás és egyéb légúti problémákkal küzdő emberekről – a tiszta és egészséges levegő. Egy modern épületből így nem is maradnak ki a komoly szellőztető rendszerek, légcserélők, légszűrők, párátlanítók vagy épp párásítók. Természetesen, az okosotthon vezérlőközpontja tökéletes megoldás lehet a szellőzés menedzselésére is. Csak a megfelelő szenzorokra van szükségünk, a ventilátorok kapcsolása, szabályzása már általában nem jelent kihívást.

– Egy hálószobában (ahol jellemzően sok órán át tartózkodunk folyamatosan zárt ablakok és ajtók mellett) vagy éppen egy dolgozószobában (ahol a koncentráció és hatékonyság rovására megy a magas CO2 szint) igen jó hasznát vehetjük olyan érzékelőnek, amely CO2 szintet (vagy multiszenzor esetén CO2 szintet is) mér. Tőlünk nyugatabbra szabályozva van pl. a maximális CO2 szint, ami egy munkahelyen még elfogadható, ami fölött már álmosodik az ember és nem tud a munkájára koncentrálni. Odahaza is érdemes legalább egy elszívó ventilátort működtetni, amikor a határértéket átlépi a levegő CO2 tartalma a helyiségben. Hasonlóan van ideális páratartalom is az emberi szervezet számára (kb. 40–55% között). A kívánt tartományon kívül az okosotthon automatikusan kapcsolhat párátlanító vagy éppen párásító berendezést, szellőztető ventilátor. Főleg egy radiátoros fűtés mellett lehet sokak számára ismerős érzés, amikor kiszáradt torokkal ébred fel a túl száraz levegő miatt.

– A páratartalommal és a hőmérséklettel függ össze a penészesedés, amely nem csak csúnyán foltossá teszi a plafont és hidegebb sarkokat, de nagyon komoly egészségi problémát okozhat a penészgombák tüdőbe kerülése után. Léteznek penészjelző érzékelők, amelyek akkor küldenek riasztást a vezérlőközpont felé, amikor már közel van az a hőmérséklet és páratartalom kombináció, amikor kialakulhat a penész. Tehát még időben jelzik, hogy vagy a hőmérsékletet kellene emelni, vagy a páratartalmat csökkenteni, de mindenképp beavatkozásra van szükség, ha nem szeretnénk penészesedést tapasztalni a helyiségben. Az vezérlőközpontunk így még időben elvégezheti az automatikus beavatkozást.

– Nagyon hasonló probléma a harmatpont elérése egy helyiségben. Ez főleg ott igényel törődést, ahol pl. a modern mennyezethűtést alkalmazzák. A lehűlt plafonon kicsapódhat a levegőből a víz, vízcseppek jelennek meg, melyek a plafont és az alatt lévő bútorokat, padlót is tönkretehetik. A penészesedés még korábban elkezdődik, így annak kialakulását csak érzékelőkkel tudjuk megelőzni. A mennyezethűtés során elengedhetetlen a harmatpont folyamatos kalkulálása a páratartalom és a hőmérséklet alapján. A profi megoldások a plafon hőmérsékletét mérik, hiszen az nem érheti el a harmatpontot a levegő hőmérséklete és páratartalmától függően. Pl. egy 24 fokos levegőjű szobában 55%-os páratartalom mellett a plafon nem hűthető le 14 fokra, mert akkor kicsapódik rajta már a pára. Ha a 24 fokos levegőben már 85% a páratartalom, akkor a plafon (vagy bármely más felület) nem hülhet le 21 fokra, mert az már a harmatpont ebben az esetben. Olcsóbb hűtési rendszereknél megelégszenek azzal, hogy a levegő hőmérsékletét és páratartalmát méri a fali termosztát, a hűtöt mennyezet hőmérsékletét kb. ismertnek tekintik. Léteznek akár Z-Wave-es szenzorok is, melyek a harmatpontot számolják, és annak közelében értesítik a vezérlőközpontot. Ezeket a mennyezetre szerelve már nagyon közel leszünk a pontos adatokhoz, rábízható egy ilyen eszközre a kicsapódás megelőzése a levegő hőmérsékletének vagy páratartalmának azonnali csökkentésével (a vezérlőközpontunk segítségével, természetesen).

– A levegő túl magas CO tartalma évről évre számtalan halálesetet okoz a nem megfelelő fűtési megoldásoknak, régi kazánoknak köszönhetően. A CO-szenzorok a nem okos otthonban is „kötelező” berendezések lehetnének. Az okosotthon CO-érzékelői annyival hatékonyabbak, hogy nem csak magukban sípolnak, ha nincs otthon olyan személy aki be tudna avatkozni, de értesítést küldenek mobiltelefonunkra, és a vezérlőközponton keresztül akár azonnal lekapcsolhatják a hibás fűtést és elindíthatják a szellőzést. Még mielőtt akár csak egy háziállat életébe is kerülne a probléma.

– A levegő attól is lehet egészségtelen, ha túl magas a szálló por, vagy éppen az egészségre is ártalmas oldott szerves vegyületek (VOC) koncentrációja. Természetesen, több olyan multiszenzor is kapható, melyek ezen adatokat (is) monitorozzák. Egy óvodai, iskolai terem (főleg tornaterem, tornaszoba) esetén érdemes lenne kötelezővé tenni ezen szenzorok használatát, megelőzve az asztmás problémákat, vagy akár vegyszerek, festékek párolgása okozta kisebb-nagyobb mérgezéseket! Léteznek akár 9 az 1-ben szenzorok is, melyek folyamatosan monitorozzák a helyiségben a hőmérsékletet, páratartalmat, port (PM2.5), oldott szerver vegyületeket (VOC), mozgást, fényerőt, zajszintet, CO2 szintet és füstöt is érzékelnek. A lakás egy-egy jól kiválasztott pontján igen nagy hasznát vehetjük egy ilyen okos szenzornak!

– Szintén életmentő lehet a füst- és tűzérzékelés megoldása az lakásban. A füstérzékelők optikai úton ismerik fel a füstöt, így gyakorlatilag mindent jeleznek amit az emberi szem is azonosítani a levegőben, mint gomolygó füstöt, ködöt. De arra is képesek, hogy tüzet feltételezzenek és jelezzenek akkor, amikor a levegő hőmérséklete természetellenes módon, túl gyorsan emelkedik. A fűtés, vagy a besütő nap pl. nem okozhatja, hogy 1–2 perc alatt 20 fokról mondjuk 30 fokra nő a szoba hőmérséklete. Hasonló változások esetén riasztanak a füst- és tűzjelzők, beindítva pl. automatikusan a szellőzést, áramtalanítva minden fogyasztót (tehát kikapcsolva pl. a sütőt), vagy éppen a vízelzárással azonos módon elzárva a bejövő gáz csapját. De egy motorosan nyitható (tető)ablak is kinyitható ilyen vészhelyzetben. Sőt, a bejárati ajtó zárja is nyílhat, hogy esetleg a tűzoltóknak ne kelljen betörniük azt. De bekapcsolhat a riasztó szirénája is, most nem betörésre, de a tűzre hívva fel a környék figyelmét. Hallássérült lakóknak (vagy éppen fejhallgató miatt nem hallóknak) a másik szobákban a világítás villogtatásával jelezheti a bajt a vezérléközpont – komoly kárt megelőzve, de akár életeket is megmentve ily módon.


Amennyiben a témával kacsolatban kérdése lenne, vagy igényelné szakértőnk tanácsadását illetve árajánlatunkat,
keressen meg bennünket bizalommal telefonon, emailben, vagy személyesen!
Kapcsolatfelvételi adatainkat »itt találja«
Referenciáink
.