Árnyékolók vezérlése
Szintén nagyon fontos terület egy épület esetében az árnyékolás megoldása. Leginkább a redőnyök, függönyök szerepe fontos, hogy meggátolják egyrészt a betekintést, másrészt a hőingadozást. Ha betűz egy helyiségbe a nap, akár egy teljes értékű fűtéssel is felérhet, ami nyáron kifejezetten nem kívánatos. Télen viszont érdemes lehet beengedni a napsugarakat. Az okosotthon által automatikusan mozgatott redőnyök és zsaluziák nagyon komoly megtakarítást érhetnek el a nyári klímahasználat és a téli fűtés költségeinek csökkentésével. Ha van egy kültéri szenzorunk, amely fényerőt képes mérni, egészen pontosan tudhatjuk, mikor és mennyire süt a nap (bár akár az online időjárás-jelentés adatait is használhatjuk). De a biztonságot is növelhetjük velük. Ha azt tervezzük, hogy előbb-utóbb egy okosotthon-központ vezérli majd a motoros redőnyeinket, akkor NE távvezérlős, NE wifis, stb. „okos” redőnymotort szereltessünk be, hanem a legegyszerűbbet, ami fali kapcsolóval működtethető! Akkor is, ha egyébként fali kapcsolót nem szeretnénk, de az okosotthon vezérlőmodulja arra a bemenetre fog majd csatlakozni. Pénzkidobás, és általában az okosotthonhoz történő illesztést is nehezíti vagy lehetetlenné teszik az okosnak nevezett, valami egyedi megoldással távvezérlehető, akár csoportosan mozgatható redőnyelektronikák, kerüljük el ezeket!
– Télen, ha kint süt a nap, bent pedig alacsonyabb a hőmérséklet egy adott értéknél, akkor érdemes teljesen felhúzni redőnyöket, hogy a nap melegítse a szobát; így kevesebbet kell majd fűtenünk a következő órákban. Nyáron épp fordított a helyzet; ha süt a nap, és már elég meleg van a lakásban, akkor érdemes meggátolni a redőnnyel, zsaluziával, függönnyel a hősugarak bejutását – így kevesebbet kell használnunk a klímát, vagy csak kevesebbet kell izzadnunk…
– Egy redőny az ablakon vagy az ajtó előtt komoly nehézséget tud okozni a betörőknek is, érdemes tehát a riasztórendszerrel párhuzamosan vezérelni ezeket. Ha távol vagyunk – főleg ha éjszaka sem tartózkodunk otthon –, a riasztó élesítésével, vagy élesített riasztó mellett a szürkület beálltával automatikusan záródjanak be a redőnyök is! Nem kell aggódnunk a fényt igénylő virágainkért sem, hiszen beprogramozhatjuk, hogy naponta valamennyi órán keresztül engedjenek be fényt a redőnyök, de éjjelre mindenképpen zárjanak le, védjék az épületet!
– Használjuk a világítás mellett a redőnyöket is a betörést megelőzendő jelenlét-szimulációhoz. Napi ritmusunknak megfelelően akkor is mozogjanak, ha éppen nyaralni vagyunk. Ráadásul a világítás kapcsolgatásának is csak akkor van hatása, ha legalább sötétedéskor látni lehet az utcáról is, lehúzott redőnyök mögött nem sokat érne.
– Ha mégis illegális behatolást érzékelne a riasztónk, a szirénázás, értesítés mellett igen hasznos lehet, ha a redőnyök felhúzódnak maguktól, a lámpák pedig mondjuk villognak az egész házban. Ezt látva az utcáról kb. mindenkinek egyértelmű lesz, hogy valami nincs rendben odabent, és a betörő sem szívesen tartózkodik tovább a lakásban ilyen körülmények között.
– A redőnyök automatikus leengedésének akkor is lehet komolya haszna, ha távollétünkben esni kezd az eső, és komolyabban fúj a szél is. Ezeket az adatokat akár az online időjárásjelzés, akár saját eső- és szélsebességmérőnk is szolgáltathatja az okosotthon vezérlőközpontja számára. A lényeg, hogy ha egy adott értéknél erősebb a szél, és egy bizonyos intenzitást elér az eső, akkor érdemes a redőnyöket automatikusan leengedni, hogy megelőzzük az üvegen lezúduló víz esetleges befolyását az ablak alatt.
– Fagypont alatt magára hagyott redőnyöknél előfordulhat, hogy befagy a mechanika, vagy csak hozzáfagy a redőny gumi alja a párkányhoz, padlóhoz. Ha ekkor mégis megpróbáljuk felhúzni a redőnyt, tönkre mehet a motorja, elszakadhat a gumi pereme is akár. Érdemes lehet azt beprogramozni egy okosotthonnál, hogy ha a kint már komolyabban fagy, akkor felügyelet nélkül ne induljanak el a redőnyök maguktól. Értesíthet minket a központ, ha ilyen körülmények között manuálisan kiadjuk a felhúzás parancsot, hogy nem hajtja végre, előbb ellenőrizzük, nincs-e lefagyva a redőny!
– Nem csak a redőnyeink, de pergolák, napvitorlák is a kellemesebb környezet megteremtésében segítenek a ház körül. Legnagyobb ellenségük azonban a szél és a komolyabb csapadék. Ha motorosan mozgathatóak, akkor majd az okosottohon törődik velük is távollétünkben; nagy szélben, komoly esőben behúzza őket, nehogy leszakadjanak.
– Az okosotthonban igen sokféle érzékelő működhet kültéren és beltéren is, melyek az árnyékolók vezérléséhez biztosíthatnak értékes adatokat. Kültéren pl. az UV-sugárzást mérő szenzor információja alapján automatikusan lehet kibontani egy napvitorlát a kerti asztal fölé, akkor is, ha egyébként a hőmérséklet még nem indokolná ezt. Azt észrevesszük, ha melegünk van, de a túl magas UV-szintet csak egy érzékelő képes detektálni. Persze, akár az UV-szinttel kapcsolatban is kaphat a központunk adatokat az online időjárás-jelentéstől, bár a helyi mérés az adott ponton bizonyosan pontosabb és azonnal frissülő adatot garantál.
– Ahogy a redőnyök, zsaluziák, úgy a lakás függönyei is lehetnek motorosan működtethetőek, ezáltal az okosotthon által is felügyeltek. Besegíthetnek a helyiség temperálásába, távollétünkben a jelenlét-szimulációba. Beállíthatjuk, hogy szürkületkor (a vezérlőközpontok internetkapcsolat esetén tudják, hogy földrajzi helyükön pontosan mikor van naplemente) a sötétítő függönyök automatikusan záródjanak be, megakadályozva kívülről a belátást. A szürkület helyett olyan eseményekhez is köthető a függönyök behúzása, mint pl. a riasztó hatástalanítása, mobiltelefonunk GPS-pozíciója (ha este felé X méterre megközelítjük a lakásunkat, azaz mindjárt hazaérünk), vagy éppen a villany felkapcsolása a helyiségben, ahol már túl sötét volt a kapcsoló megnyomása előtt.
– Ahogy a világítás esetén a lámpákkal, úgy az árnyékolás vezérlésével is (ideális esetben persze mindkettővel egyszerre) biztosítható egy állandó megvilágítási szint az adott helyiségben. A zsaluzia lamellái finoman mozgathatók, hogy csak a szükséges mennyiségű fényt engedjék be. Hasonló a helyzet a sötétítő függönyökkel is. Reggel kellemesebb lehet az ébredés, ha lassan, percek alatt nyílnak szét (napfelkelte effekt), nem kell sötétben felkelnünk, majd kézzel széthúznunk a függönyöket, félálomban belenéznünk a napba.
Amennyiben a témával kacsolatban kérdése lenne, vagy igényelné szakértőnk tanácsadását illetve árajánlatunkat,
keressen meg bennünket bizalommal telefonon, emailben, vagy személyesen!
Kapcsolatfelvételi adatainkat »itt találja«